24. 5. 2019

ČNB: hypotéky beze změn

Bankovní rada ČNB ponechala limity ukazatelů pro poskytování hypoték beze změny – jak informoval její guvernér Jiří Rusnok. Pokud se ale trh zklidní, je ČNB připravena míru regulace zvolnit. Nadále tedy platí, že dluh žadatele o hypotéku by neměl překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu a na splátku dluhu má vynakládat maximálně 45 % měsíčního čistého příjmu. Zároveň dál platí doporučení, aby banky neposkytovaly hypotéky nad 90 % ukazatele LTV (poměr výše úvěru k hodnotě zástavy).

Guvernér dále upozornil na to, že nadhodnocení cen bytů se podle výpočtů ČNB dále mírně zvýšilo a na konci loňska bylo okolo 15 % proti zhruba deseti o rok dříve. „Aktuální ceny nemovitostí nemusejí být z dlouhodobého hlediska udržitelné,“ uvedl Rusnok.

Veškerá regulace hypoték ze strany ČNB mají podobu doporučení, protože dosud neexistuje zákon, jímž by si ČNB mohla tato pravidla vynutit. Banky se nicméně těmito doporučeními většinou řídí. ČNB se nadále podle Rusnoka snaží prosadit novelu zákona, která by taková doporučení přeměnila v povinnost. Novelu ministerstvo financí poslalo na počátku dubna vládě.

ČTK