24. 6. 2020

ČSSD hodlá zrychlit a zlevnit výstavbu bytů

Vládní ČSSD předloží jako poslanecký návrh předpis o veřejně prospěšných bytových společnostech, který by měl obcím usnadnit výstavbu bydlení. Novela by umožnila obcím založit veřejně prospěšnou společnost, která by si vzala úvěr na výstavbu. Zájemci o bydlení by si naopak hypotéku nebrali – podle odhadů ČSSD by tak mohli na nákladech ušetřit až 30 %.

Jan Birke, který návrh zpracoval s legislativci a odborníky, řekl, že jeho strana se inspiruje v Británii, Rakousku či Francii. Sněmovně by chtěl návrh definitivně předložit v létě. Podle předsedy ČSSD Jana Hamáčka se vládní strana tématu ujala, protože se o něm stále mluví, ale reálně se nic neděje. „

Poslanecký předpis z dílny vládní ČSSD měl podle Birkeho pomoci obcím, které mají například pozemky, ale nemohou si dovolit velké developerské projekty. Pozemek by mohla příslušná obec vložit do veřejně prospěšné společnosti, nad kterou by měla díky tomu kontrolu. „Tato korporace si zjednodušeně řečeno vezme hypotéku na výstavbu celého toho bydlení,“ uvedl Birke. Zájemci o bydlení by si naopak úvěr sami nebrali. „Člověku, který bude mít zájem být součástí této korporace, se přepočítá splátka do nájemného třeba na dobu 20 let, poté bude anuita splacena a člověk bydlí,“ vysvětlil J. Birke. Podle Hamáčka by návrh mohl zrychlit výstavbu. „Nákladovost může být až o třetinu nižší než u standardních komerčních projektů,“ dodal Hamáček.

 

ČTK