23. 9. 2019

Daň z nabytí nemovitosti je silně nepopulární

Drtivá většina Čechů je pro úplné zrušení daně z nabytí nemovitosti, která významně zvyšuje ceny starších bytů. Ukázal to průzkum agentury IPSOS pro společnost Central Group.

Čtyřprocentní daň z koupi každé nemovitosti kromě novostaveb platí od roku 2016 výhradně kupující. Senátoři ji nedávno označili doslova za nemorální, jelikož trestá lidi za snahu pořídit si vlastní bydlení. Navrhli ji proto zcela zrušit, o čemž by v dohledné době mohli rozhodnout poslanci.

Pro zrušení daně se striktně (odpověď Rozhodně ano) vyjádřilo 66,2 % respondentů, volbu „Spíše ano“ volilo dalších 21,1 % dotázaných. Celkem tak odstranění této povinnosti z českého daňového systému žádá 87,3 % Čechů.

„Výsledky průzkumu potvrzují, že lidé jsou nejen v době bytové krize na daň z nabytí nemovitosti velmi citliví. K řešení nedostupnosti bydlení by přitom pomohlo jakékoli snížení daňové zátěže spojené s byty, tedy například i snížení DPH z 15 na 10 %. Jen to by kupujícím ušetřilo u průměrného bytu v Praze kolem 300 000 korun,“ reagovala na výsledky průzkumu výkonná ředitelka společnosti Central Group Michaela Tomášková.

SF/pb