17. 6. 2019

Dvojnásobný poplatek za vklad do katastru?

Vláda A. Babiše chce zdvojnásobit poplatek za vklad do katastru nemovitostí. Zatímco nyní se platí 1000 Kč, nově to má být 2000 Kč. Návrh vláda vložila do sazbového daňového balíčku, který předložila Sněmovně a který mimo jiné zvyšuje spotřební daň z alkoholu a cigaret. Vláda návrh na zvýšení poplatku obhajuje inflací nebo vyššími administrativními náklady. Podle ministerstva zemědělství vyšší náklady souvisí s ochranou majitelů nemovitostí před podvodnými převody. Zatím není jisté, kdy se Sněmovna k projednání balíčku dostane.

„V případě správních poplatků za přijetí návrhu na zahájení řízení o povolení vkladu do katastru nemovitostí došlo jak k nemalému nárůstu inflace od jejich posledního zvyšování před více než sedmi lety, tak k navýšení nákladů spojených s řízením o vkladu, a to mj. v souvislosti s rekodifikací soukromého práva, která nabyla účinnosti 1. ledna 2014,“ uvádí vláda v důvodové zprávě.

Od roku 2014, kdy vstoupil v platnost nový občanský zákoník, je o změnách v katastru informován výrazně větší počet lidí, sdělil dnes v tiskovém prohlášení mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. „Český úřad zeměměřický a katastrální od té doby rozesílá upozornění všem dotčeným osobám ke každému návrhu k provedení změn v zápisu do katastru nemovitostí před jeho vlastním provedením. Toto opatření významně chrání majitele nemovitostí před podvodnými převody nemovitostí, které se v minulosti stávaly,“ uvedl.

„Mně to přijde neuvěřitelné,“ řekl ČTK poslanec ODS Vojtěch Munzar. Vláda podle něho už neví, kde by vytáhla další peníze od lidí. Vládní argument považuje za ne úplně férový v situaci, kdy vláda vybírá „nekřesťanské peníze“ na dani z nabytí nemovitých věcí a odmítá návrhy na zrušení této daně. „Přijde mi to jako nesmyslný návrh. Jde to proti vizi uživatelsky přívětivého státu. Ve chvíli, kdy se katastr digitalizuje, by měly náklady klesat, tak proč by se měl zvyšovat poplatek,“ míní poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík. „V současnosti jsou v ČR prakticky nejnižší poplatky za vklad do katastru v celé Evropě,“ uvedl předseda Českého úřadu zeměměřického a katastrálního Karel Večeře.

ČTK