20. 9. 2018

Hypoteční trh na prahu změn

Hypoteční trh v ČR čekají 1. října změny. Žadatelům o hypotéku stojí v cestě dvě nová kritéria. Měsíční splátka dluhu bude muset být maximálně ve výši 45 % čistého měsíčního příjmu žadatele. A výše celkového dluhu žadatele nebude smět překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu. Kritéria stanovila Česká národní banka.

Kdo chce stihnout uzavřít hypotéku ještě bez těchto nových opatření, musí si pospíšit. Smlouva musí být uzavřena nejpozději 30. září. „Dostupnost bydlení se nezhorší. Pokud se něco zhorší, tak je to dostupnost úvěrů pro určité lidi. Nařízení ČNB neovlivní příjmy lidí a ceny nemovitostí,“ ujistil však pro Seznam Zprávy Jan Frait, ředitel sekce finanční stability ČNB. ČNB tvrdí, že se těmito opatřeními snaží zastavit trend, kdy úvěr získávají i žadatelé, kteří by ještě před nějakým časem neuspěli. Podmínky se ale v posledních letech dost uvolnily, úvěry jsou tak podle ČNB na hraně rizika pro poskytovatele i dlužníky. Rizikových hypotečních úvěrů je v současnosti v ČR kolem 10 – 12 %, samotná míra nesplacených úvěrů je ale jen 1,5 %.

Nyní se sice ekonomice daří, ale je potřeba myslet i na horší časy. S příchodem recese míra nesplacených úvěrů dlužníků zpravidla několikanásobně vzroste. Podle České bankovní asociace s novými nařízeními nedosáhne na hypotéku pětina lidí, která by jinak podle starých pravidel hypotéku dostala. Sberbank odhaduje, že takových lidí může být i jedna třetina.

Hypotečnímu trhu a jeho poslednímu vývoji a perspektivám se bude věnovat také diskusní setkání Stavebního fóra v Hradci Králové 11. října. Hostem bude např. specialista a manažer na hypotéky Radek Vachulka z České spořitelny. Podrobnosti.

SF/tk