25. 1. 2019

Investice do komerčních nemovitostí loni klesly

Investice do komerčních nemovitostí v Česku loni meziročně klesly o 30 % na 2,62 mld. eur (67,3 mld. Kč). Letos by podle studie poradenské společnosti Colliers měly zůstat zhruba na stejné úrovni.

V regionu střední a východní Evropy loni realitní investice vzrostly o šest procent na 13,8 mld. eur. Z šesti porovnávaných zemí připadala více než polovina objemu investic na Polsko, Česku patřila zhruba pětina. „Polsko jednoznačně dominuje. Maďarsko investoři považují za relativně bezpečné. Slovensko, Rumunsko a Bulharsko jsou spíše okrajové trhy. Vypadá to, že realitní investice v regionu jsou na vrcholu. Meziročně rostou od roku 2012, v posledních letech se však růst zpomaluje,“ uvedl vedoucí výzkumu pro Česku v Colliers Ondřej Vlk. V porovnání s rokem 2012 byly loni realitní investice v oblasti zhruba 3,5krát vyšší.

Z jednotlivých sektorů patřily v regionu mezi investory k nejoblíbenějším kanceláře, kam směřovaly dvě pětiny všech investic. Následovaly maloobchodní prostory s třetinou objemu, dále průmyslové haly a sklady, na které připadala pětina. Hotelům patřila necelá tři procenta. „Velkou budoucnost mají investice do průmyslových a logistických nemovitostí. Tento sektor nabízí zajímavá výnosová procenta. Na druhou stranu jich v současné době není moc na prodej,“ doplnil Vlk.

ČTK