11. 11. 2019

Konečně revitalizace Václavského náměstí

Oprava spodní části pražského Václavského náměstí vyjde Prahu na zhruba 326,6 mil. Kč. Práce provede společnost Hochtief, která zvítězila ve výběrovém řízení. Oprava se uskuteční na základě projektu od architektonické kanceláře Cigler Marani Architects, který vznikl už v roce 2005. V budoucnu bude opravena také horní část náměstí.

Revitalizace se týká části náměstí od Můstku k ústí Vodičkovy a Jindřišské ulice. Celková doba výstavby nemá přesáhnout 24 měsíců. Prostor pro pěší má být rozšířen a na náměstí budou moci vjíždět pouze automobily s povolením.

Do horní části se vrátí tramvajové koleje. Jezdit budou v trase dnešních vozovek pro auta. V minulosti byly koleje ve středu náměstí. Na náměstí přibude druhé stromořadí, ubude parkovacích míst a rozšířen bude proti původnímu plánu střední prostor. Město nyní nechá vypracovat dokumentaci nutnou pro získání územního rozhodnutí a stavebního povolení. Stavět se má začít v roce 2022.

Václavské náměstí je dlouhé 682 metrů a přibližně 60 metrů široké. Původně se jmenovalo Koňský trh a bylo zřízeno dekretem Karla IV. V 19. století bylo nejprve přejmenováno na Svatováclavské náměstí, posléze na Václavské.

ČTK