25. 8. 2021

Krátkodobý pronájem je ubytovací služba

Městský soud v Praze podle informací Hospodářských novin minulý týden rozhodl, že krátkodobý pronájem přes platformy typu Airbnb spadá pod ubytovací služby a měl by se danit jako podnikatelská činnost. Rozhodnutí může podle listu výrazně ovlivnit majitele tisíců bytů, kteří v nich poskytují ubytování skrze platformu Airbnb a Booking.com.

Verdikt soudu uvítala Finanční správa ČR. „Rozsudkem byl akceptován závěr finanční správy, že příjmy plynoucí z činnosti ubytování je nutné klasifikovat jako ubytovací službu, jelikož dochází k uspokojování potřeby na ubytování, nikoliv potřeby bydlení, jak je tomu v případě nájmu,“ uvedla tato instituce na svém na twitteru.

Rozsudek podle HN nejvíc zasáhne ty, kteří pronajímají více bytů najednou. Pro ubytovatele to bude mít zásadní dopad například v platbě sociálního a zdravotního pojištění. Od toho jsou v případě klasického nájmu osvobozeni. Stejně tak pro ně může přijít změna v platbě DPH. Nej­více to pocítí ti, kdo krátkodobě pronajímají více nemovitostí, poznamenává list.

Drobnějších pronajímatelů, kteří pro Air­bnb poskytují například jeden byt pořízený na hypotéku, by se změna příliš dotknout neměla. Nejvíce je fenomén krátkodobého ubytování rozšířen v Praze, v níž se podle odhadů k těmto účelům využívá kolem 11 500 bytů. Po loňském nástupu epidemie covidu-19 se ale počet těchto bytů snížil.

Výhodnost investic do rezidenčních nemovitostí se v srpnu opět výrazně snížila. Vyplývá to z ukazatele UniCredit Bank, takzvaného Indikátoru napětí na trhu nemovitostí. Hrubá roční výnosnost nájemného na úrovni ČR mírně klesla meziměsíčně o čtyři body na 3,76 %, po zohlednění předpokládané fixní míry opotřebení (2 %) tak odhadovaná čistá roční výnosnost činila 1,76 %.“Příležitost vydělávat na rozdílu relativně drahých nájmů a nízkých úrokových sazeb vymizela už v květnu, nemovitosti se stávají z tohoto pohledu stále více nevýhodnou investicí. Aktuální růst jejich cen je živen především očekáváním pokračujícího růstu cen v budoucnu,“ uvedl analytik UniCredit Bank Jiří Pour.

SF/pb