Manhattan/Praha: potíže s nájemníky

14. 9. 2020

Majitelé bytů na newyorském Manhattanu kvůli koronaviru stále obtížněji shánějí nájemníky. Inzerátů s nabídkami pronájmu bylo podle čtvrtečních údajů realitní společnosti Douglas Elliman Real Estate v srpnu bylo téměř třikrát více než loni a nejvíce za 14 let, co je údaj sledován, i když ceny kvůli pandemii výrazně klesly. Kvóta neobsazenosti se minulý měsíc meziročně zvýšila na 5,1 z 1,95 %.

Podle autora zprávy analytika Jonathana Millera ztrácí Manhattan kvůli měsíce zavřeným slavným gastronomickým podnikům a bez obvykle živé umělecké scény silně na přitažlivosti. Klesá tak totiž ochota pronajímat si za hodně peněz poměrně malý obytný prostor. Mnozí lidé se navíc stěhují pryč. Podle údajů z mobilních telefonů jich v důsledku ničivé vlny nákazy koronavirem New York opustily statisíce, píše agentura DPA.

Ceny nájmů na Manhattanu se tak v srpnu v průměru meziročně snížily o 7,7 % a podle Douglase Ellimana jsou pronajímatelé ochotní k dříve nemyslitelným ústupkům. Přesto ale zůstává nejhustěji zalidněná čtvrť města velmi drahá a cenově nedostupná i pro mnohé lidi z New Yorku a okolí. Za takzvané studio, tedy jednopokojový byt s kuchyňským koutem, se sice platí o 8,6 % meziročně méně, ale i tak je to 2 574 dolarů (zhruba 57. 700 Kč).

Klesající ceny a růst nabídky charakterizují i situaci na trhu s nájemním bydlením v Praze. Počet dostupných bytů pro dlouhodobé nájemní bydlení v Praze na konci druhého čtvrtletí meziročně vzrostl o 97,7 % na 14. 738. To je nejvíce za poslední čtyři roky. Mezičtvrtletně se zvýšil o pětinu. Průměrná cena nájemného bez poplatků meziročně klesla o 2,4 % na 319 Kč za metr čtvereční měsíčně.

ČTK

Hlavní partneři

Partneři