18. 12. 2018

Metropole v roli developera?

Praha by podle vzoru jiných evropských měst měla mít vlastní společnost starající se o městskou výstavbu – říká první náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček (za Spojené síly pro Prahu). Firma by měla na starost například stavbu bytů či školských zařízení. Zatím se jedná o nápad, který by náměstek rád prosadil u koaličních partnerů a v tomto volebním období připravil jeho návrh, případně zkušební provoz. Město také připravuje další analýzu volných pozemků ve svém majetku.

„Všechna města, která jsou úspěšná, staví,“ uvedl náměstek s odkazem na Mnichov, kde podle něj městský developer funguje od dvacátých let minulého století. Pražský magistrát podle něj v současné době stavět příliš neumí. Tomu odpovídá i fakt, že za posledních zhruba 15 let město nepostavilo jediný byt, i když některé projekty jsou připraveny.

Praha už v minulém volebním období nechala zpracovat studii, která pozemky pro výstavbu bytů vytipovala. Podle Hlaváčka však bylo zadáním najít pozemky pro sociální bydlení, takže se zaměřila na místa, kde by výstavba nevytvářela ghetta a nevyvolala odpor místních obyvatel. Proto se náměstek domnívá, že nové analýza dokáže vytipovat pozemky, které ta předchozí vynechala. Radní Hana Marvanová (za STAN) dodala, že pozemky by město chtělo nabídnout i bytovým družstvům, která by na nich mohly stavět.

ČTK