28. 4. 2017

Metropolitní plán bude hotov v roce 2022

Nový Metropolitní plán by měla mít Praha schválen do konce roku 2022. Harmonogram přípravy plánu schválili pražští zastupitelé. Institut plánování a rozvoje (IPR) odevzdá Praze návrh plánu do konce letošního září. K projednání s městskými částmi a státní správou návrh půjde v březnu 2018. Metropolitní plán by mohl platit od 1. ledna 2023. Podle něj se řídí veškerá výstavba v Praze.

„Harmonogram předkládáme jako realistický, zároveň ale velmi napjatý. Čas, který by se mohl zdát dlouhý, využijeme k vypořádání připomínek, kterých očekáváme tisíce,“ řekla primátorčina náměstkyně Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice). Pokud by Praha připomínky nevypořádala, hrozí podle ní žaloby od těch, kteří je městu zaslali.

Praha měla mít nový plán do roku 2020, tento termín ale nestihne. Sněmovna proto prodloužila v novele stavebního zákona platnost současných plánů do roku 2022. Prodloužení není jen kvůli Praze, ve stejné situaci je řada českých měst. Podle Kolínské tak Praha už nemusí řešit, co by dělala v období, kdy by územní plán neměla.

Nyní se konají jednání mezi IPR a magistrátem. „Probíhají konzultace a úpravy materiálu tak, aby na konci září byl odevzdán ve stavu, aby jej pořizovatel mohl akceptovat a přijmout. Není to tak, že by si IPR něco kreslil a psal a do září nekomunikoval,“ řekla Kolínská. Zároveň má vzniknout aplikace, která by usnadnila komunikaci s úřadem a daly by se jejím prostřednictvím posílat připomínky.

Harmonogram kritizovali někteří opoziční zastupitelé. „Harmonogram je navržen tak, že není reálný,“ řekl zastupitel Mikuláš Ferjenčík (Piráti).

Tvorba nového plánu začala v minulém volebním období za primátora Tomáše Hudečka (tehdy TOP 09). Komunální volby v Praze budou příští rok.

SF/pb