12. 12. 2016

Mluvit a naslouchat! – radí Praze urbanisté

Musíte spolu mluvit a naslouchat – radí Praze k metropolitnímu plánu světoví urbanisté. Diskuse zástupců města, jeho částí, obyvatel, lidí z ekonomické sféry a dalších složek měla podle nich předcházet návrhu nového územního plánu. Zaznělo to v diskusi na konferenci o plánování rozvoje města, kterou dnes hostila rezidence primátora.

„Podle mě je urbanismus z 90 % komunikace,“ řekl Jiří Klokočka, který působí jako architekt a urbanista belgického města Kortrijk a pracuje na fakultách architektury v Praze a Liberci. Je podle něj zásadní dokázat své návrhy vysvětlit lidem. Podle amerického krajinářského architekta Marka Johnsona, který působí v Denveru, je důvod, proč se v Praze nyní nestaví, zřejmý. „Není tu tradice demokratické debaty o budoucnosti,“ řekl v diskusi.

Podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) společnost ještě není na demokratickou diskusi připravená. „Dvacet sedm let po určité změně je bohužel krátká doba na to, abychom byli plošně schopni demokraticky diskutovat a kritické hlasy přetavit do jiného názoru,“ uvedla v diskusi v reakci na názory urbanistů. Podle architekta Romana Koutského, který vedl tým připravující metropolitní plán, české právní prostředí říká, že návrh by měl být nejprve zpracován a potom demokraticky projednáván. Podle Johnsona by si ale město nemělo nechat diktovat, kdy může o plánu diskutovat.

Metropolitní plán je strategický dokument, který stanoví, kde se co může stavět. Má od roku 2020 nahradit zastaralý územní plán, který platí nyní. Příprava pánu ale nabírá zpoždění. Projednávání plánu s veřejností mělo začít na podzim. Odborníci i magistrát navíc tvrdí, že návrh není v souladu se stavebním zákonem. Ředitele sekce, která má v městském Institutu plánování a rozvoje (IPR) územní plán na starosti, R. Kouckého, ředitel v polovině června odvolal. Výběrová komise koncem listopadu doporučila, že by měl znovu vést tým, který plán dopracuje. Opozice opakovaně navrhovala odvolání náměstkyně primátorky Petry Kolínské (SZ/Trojkoalice), která má územní rozvoj od letošního roku v gesci. Před ní byl náměstkem pro územní rozvoj současný předseda Strany zelených Matěj Stropnický. Toho ale zastupitelstvo odvolalo po sporech o Pražské stavební předpisy.

ČTK