13. 1. 2020

Nový stavební zákon kritizují nejvyšší soudy

Nejvyšší správní soud (NSS) i Nejvyšší soud (NS) nedoporučily ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) pokračovat v přípravě návrhu stavebního zákona v jeho současné podobě. Obě instituce mají připomínky k téměř všem částem návrhu, zákon by podle nich měl být přepracován; připomínky obou soudů jsou přitom prakticky totožné. NSS také navíc konstatuje, že návrh zákona je zaměřen pouze na změny, které mají zásadním způsobem oslabit postavení veřejné správy ve prospěch stavebníků. Oslabuje podle něj i ochranu práv osob v procesech územního plánování a stavebního řízení.

Podle ministryně K. Dostálové je zřejmé, že návrh zákona dozná v rámci vypořádání určitých změn: „Připomínkám obou nejvyšších soudů je přikládána velká váha. A jak už jsem řekla, pokud zákon dozná významných změn, jsme připraveni opakovat meziresortní připomínkové řízení“. Lhůtu pro vypořádání připomínek MMR prodloužilo po dohodě s premiérem na tři měsíce.

Nový stavební zákon, který má urychlit a zjednodušit povolování staveb, má být účinný od poloviny roku 2023. Platit by měl již od příštího roku,

ČTK