1. 9. 2016

Penta vs ČSAD

Firma ČSAD Praha, která vlastní autobusové nádraží na Florenci a přilehlé pozemky, plánuje na jednom z těchto pozemků pod magistrálou postavit vlastní kancelářskou budovu Florenc Gate. Společnost Penta chce ale v těchto místech stavět obchodní centrum, které bude součástí rozsáhlého komplexu budov se zatímním názvem Central Business District za 6,5 mld. Kč.

„ČSAD Praha holding jako provozovatel autobusového nádraží Florenc chce projekt Florenc Gate realizovat a bude pokračovat v krocích, které jeho realizaci umožní. S Pentou jsme se chtěli dohodnout tak, aby mohly na pozemcích vzniknout oba projekty. Penta však této možnosti dosud nikdy nevyužila,“ sdělil serveru iDnes.cz ředitel ČSAD Pavel Vráblík.

Penta je podle svého mluvčího I. Mravinace na tuto variantu připravena: „Když jsme v květnu představili projekt veřejnosti, jasně jsme řekli, že pro realizaci jeho části u autobusového nádraží se musíme dohodnout s majitelem pozemku. Pokud se tak nestane, bude projekt o tuto část menší.“ Podle Mravinace chce Penta zmíněnou oblast v okolí Masarykova nádraží rozvíjet na základě konsensu s magistrátem, městskými částmi i vlastníky pozemků. „Chceme, aby toto širší centrum města bylo řešeno jako celek, bylo dobře prostupné a celkově sloužilo k užitku veřejnosti,“ doplnil Mravinac.

Penta podle něj nejdříve podala námitku proti neexistující koordinaci, poté se proti relevantnímu územnímu rozhodnutí Prahy 8 odvolala. „Podobně se k tomu staví i magistrát a Praha 1. S vlastníkem pozemku jednáme a nevylučujeme možnost, že odvolání nakonec stáhneme,“ dodal Mravinac.