24. 11. 2016

Počet certifikovaných budov v ČR vzrostl

V Česku je 130 tzv. certifikovaných budov a jejich počet se meziročně zvýšil zhruba o 15 %. Mezi kritérii pro udělení certifikátu jsou například spotřeba energií, spotřeba a užívání vody, kvalita materiálů nebo napojení dané budovy na MHD. První certifikovanou budovou v ČR byla v roce 2009 centrála ČSOB v Praze – Radlicích.

Nejrozšířenějším systémem pro certifikaci je tzv. LEED. V něm se hodnotí osm kategorií, největší důraz je kladen na spotřebu energie a vody. Větší počet bodů získá budova, která používá energii z obnovitelných zdrojů, nejvíce v případě, pokud si ji vyrábí sama. U vody se hodnotí jak vnitřní spotřeba při mytí nebo splachování, tak vnější jako například zalévání, důležité je rovněž poloha, blízkost MHD, parking pro kola či dobíječka pro elektromobily. Významná je také kvalita prostředí, například zda jsou koberce z přírodních nebo syntetických materiálů. Hodnotí se též výměna vzduchu nebo přístup k dennímu světlu.

Mezi budovami, které certifikát obdržely, převládají kanceláře s téměř třípětinovým podílem plochy. Následují maloobchodní řetězce a skladové a logistické haly. Kanceláře mají většinou certifikát v rámci systému LEED. Podle počtu bodů se přiřazuje certifikát určité úrovně. Nejvyšší je platinová, v Česku ji má například budova Corso Court v pražském Karlíně. Nejvíce certifikovaných budov v Česku připadá na Prahu, z celkových 130 téměř dvě třetiny. Následují Středočeský (14 %), Moravskoslezský (11 %) a Jihomoravský kraj (6 %). V podílu certifikovaných budov na jejich celkovém počtu je Česko ve střední a východní Evropě lídrem. V Evropě jsou na tom nejlépe Velká Británie a Německo.

ČTK