Praha: centrální stavební úřad?

24. 4. 2019

Centrální stavební úřad pro hlavní město, jehož zavedení zvažuje část pražské koalice, by mohl rozhodovat o projektech nad 4000 metrů čtverečních podlahové plochy. To odpovídá zhruba domu s 50 byty, pod úřad by tak spadaly jen velké stavby. Na workshopu k pražskému stavebnictví to uvedl první náměstek primátora Petr Hlaváček (za TOP 09). V hlavním městě nyní o výstavbě rozhoduje 22 stavebních úřadů, ty by měly zůstat zachovány pro menší stavby. Na zavedení centrálního úřadu ale zatím nepanuje v koalici shoda.

Centrálně by se podle představ Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN), které tento krok prosazují, mělo rozhodovat kromě velkých budov také o silnicích či plynovodech a další infrastruktuře. K návrhu se staví rezervovaně Praha Sobě. Její lídr Jan Čižinský dříve uvedl, že jde o riskantní krok – pokud by podle něj úřad fungoval dobře, šlo by o efektivní řešení, pokud však ne, bylo by to katastrofální. Zastánci „centralizace“ argumentují tím, že by se tak především urychlilo povolování staveb, které je dnes v Praze podle stavebníků neúnosně dlouhé.

Zavedení centrálního stavebního úřadu může město schválit samo úpravou svého statutu. Úprava zákonů by nicméně byla nutná pro to, aby o případných odvoláních proti rozhodnutí nově ustaveného stavebního úřadu rozhodoval opět magistrát, a nikoliv ministerstvo pro místní rozvoj. To by bylo podle vedení města vhodnější. Návrh úpravy zákona o hlavním městě v tomto smyslu už ve Sněmovně podal pražský poslanec Petr Dolínek (ČSSD). Vláda ho však nepodpořila, není podle ní v souladu s chystaným novým stavebním zákonem.

ČTK

Hlavní partneři

Partneři