4. 8. 2020

Praha chce koupit ubytovnu pro lidi bez domova

Pražský radní pro bydlení Adam Zábranský (Piráti) připraví návrh veřejné soutěže na nákup ubytovacího zařízení, které by mělo sloužit zejména pro dočasné ubytování lidí bez domova. V pondělí 3. srpna to schválili radní. Vytvoření zadání veřejné zakázky potrvá nejméně půl roku a poté ho budou znovu schvalovat radní a zastupitelé. Město v době epidemie nového koronaviru zajistilo ubytování lidí bez domova v hotelech a hostelech, to by mělo zůstat zachováno do poloviny příštího roku.

„Dneska si ty objekty pronajímáme, ale přijde nám vhodnější, aby to byly městské objekty,“ řekl Zábranský. Podle Zábranského se ukázalo, že když lidé bez domova bydlí v hotelu nebo ubytovně, sociálním pracovníkům se s nimi lépe pracuje a lépe se daří zajistit jim trvalé bydlení. Radní Milena Johnová (Praha Sobě) dodala, že město se v minulosti zbavilo všech ubytoven a nyní vlastní jen jednu, kterou využívají mimopražští zaměstnanci záchranné služby. K přespávání zaměstnanců městských organizací by podle Zábranského měla částečně sloužit i nově pořízená ubytovna, pokud její nákup v budoucnu schválí zastupitelé.

V hlavním městě žije podle sčítání a odhadu zhruba 3 250 bezdomovců. Jen asi třetina je z Prahy, ostatní jsou z dalších míst České republiky a také ze zahraničí. Přímo na ulici jich přespává asi třetina, další využívají různé typy sociálních služeb či dočasného ubytování.

ČTK