29. 8. 2019

Praha: dodatečné stavební povolení pro Central Group

Stavební úřad Prahy 5 vydal dodatečné stavební povolení ke dvěma domům, které v Košířích v Praze 5 staví developerská firma Central Group. Úřad vydal nové povolení poté, co zjistil, že se firma při stavbě výrazně odchýlila od původního projektu. Proti stavbě dlouhodobě protestují místní obyvatelé, kteří se chtějí proti rozhodnutí odvolat.

Dvě nedokončené stavby stojí v zahradách menších bytových domů, které v minulosti restituenti jako stavební parcely prodali developerské firmě. Firma Central Group, která projekt koupila už s územním rozhodnutím, přes protesty místních začala v roce 2016 první dva domy stavět, v plánu je ještě třetí, který má být největší. Stavbu zároveň firma převedla na firmu Bexee Limited sídlící na Maltě. V roce 2017 stavební úřad při kontrole zjistil, že se hrubé stavby liší od původního projektu například změnou tvaru střechy nebo vnitřními dispozicemi. Úřad mohl rozhodnout o odstranění stavby, rozhodl nicméně o vydání dodatečného stavebního povolení.

Malvazinky a Košíře v Praze v 5 jsou dlouhodobě žádanou lokalitou pro bytovou výstavbu. To se často nelíbí místním, podle kterých moderní zástavba narušuje charakter čtvrtí a vzniká na úkor zeleně. V poslední době místní protestovali například proti plánu zbourat vilu v ulici Na Loužku, kde žil Antonín Novotný a kterou má nahradit rodinný dům a dva bytové domy. Na Malvazinkách se delší dobu řeší také možná zástavba lokality Na Pláni. V minulosti se v Praze 5 objevily kontroverzních projekty v souvislosti s bývalým starostou Milanem Jančíkem (dříve ODS). Řada z nich zahrnovala transakce městské části s pozemky, kvůli kterým se o ex-starostu několikrát zajímala policie.

ČTK