10. 12. 2019

Praha: dohoda o družstevním bydlení

Pražská koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) se domluvila na postupu přípravy výstavby družstevního bydlení. Úřad nechá přepracovat podmínky soutěže na vytvoření analýzy, na jejímž základě chce vypsat tendr na výběr družstev.

Zadání bude upraveno do konce tohoto týdne a následně se jím začnou zabývat magistrátní úředníci. Zadání bude oproti původní verzi širší. „Abychom mohli v průběhu analýzy zpracovávat varianty (zakládání družstev a výstavby). Paní radní Hana Marvanová měla svojí jednu verzi a my jsme chtěli, aby bylo možné v průběhu analýzy posuzovat i alternativy,“ řekl Pavel Zelenka, předseda výboru pro bydlení. Koalice se minulý týden v pátek přela, zda mají být nejdříve vytvořeny odborné analýzy, nebo svoláno jednání magistrátní komise pro družstevní bydlení. „Tímto kompromisem se to vyřešilo a debatu na komisi není třeba dále vést,“ řekl Zelenka.

Magistrát se rozhodl podpořit družstevní výstavbu tím, že družstvům poskytne pro domy své pozemky. Zároveň se stane členem družstev. První projekt by se měl objevit na Praze 13. Na základě dohody města s družstvy by do nich měli vstupovat pouze lidé, kteří nevlastní jinou nemovitost, plánují v bytě dlouhodobě žít a vzdají se možnosti byt pronajímat.

Vedení města chce stále rostoucí ceny bydlení řešit zrychleným povolováním staveb a dalšími opatřeními, jejichž součástí je zastavení privatizace městských bytů. V plánu bylo například zavedení jednotného stavebního úřadu, který by řešil větší projekty namísto stávajících 22 místních. Z plánu však sešlo, podle vedení města se proti němu postavily radnice městských částí.

ČTK