7. 6. 2017

Praha: koalice se opět neshodla na Městském okruhu

Pražská koalice opět nedospěla k dohodě ohledně dalšího postupu v dostavbě Městského okruhu mezi Pelc-Tyrolkou a Jižní spojkou. Trojkoalice požaduje vypracování alternativní varianty k variantě okruhu, kterou prosazuje ANO a ČSSD. Další jednání je naplánováno na čtvrtek.

„Požádali jsme, aby se koalice shodla na tom, že je potřeba vytvořit studii proveditelnosti takzvané varianty duál, která bude podle našeho názoru finančně méně náročná, hotová rychleji a v souladu se zákonem,“ uvedl předseda magistrátního dopravního výboru Matěj Stropnický (Zelení/Trojkoalice), který se jednání účastnil. Doplnil, že městský Institut plánování rozvoje (IPR) je schopný studii vypracovat do devíti měsíců. O tom, jestli k tomu skutečně dojde, bude koalice dále jednat ve čtvrtek.

S takzvanou variantou duál, kterou Trojkoalice prosazuje, v minulosti přišel městský Institut plánování a rozvoje (IPR). Namísto vybudování jedné velkokapacitní komunikace počítá s vedením dopravy po dvou už existujících trasách. Jedna by vedla od Pelc-Tyrolky Povltavskou ulicí směrem na Českobrodskou a zahrnovala by nový tunel pod Malešicemi. Druhá by řidiče vedla z Holešoviček přes Průmyslový polookruh. Postavit by bylo nutné jen úsek o délce zhruba 3,5 kilometru, zahrnující nový tunel.

Městský, nebo vnitřní okruh staví hlavní město ze svých zdrojů. Funguje v úseku z Pelc-Tyrolky tunelem Blanka směrem do Prahy 6 a 5 a Strahovským tunelem a Mrázovkou až k Barrandovskému mostu a Jižní spojce. Na východě města končí Štěrboholskou radiálou. První část okruhu začala fungovat v 80. letech minulého století, naposledy byl v září 2015 otevřen tunelový komplex Blanka.

ČTK