18. 12. 2018

Praha: kolik stavebních úřadů?

Pražská koalice Pirátů, Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) a Prahy Sobě zatím nemá jasno ohledně zavedení jednotného stavebního úřadu, který by řešil větší projekty. Nyní je v metropoli 22 úřadů, v každém správním obvodě jeden. Náměstek primátora pro výstavbu Petr Hlaváček a radní Hana Marvanová (oba za Spojené síly) novinářům řekli, že budou o jednotný úřad usilovat. Lídr Prahy Sobě Jan Čižinský ČTK nicméně sdělil, že se k nápadu staví opatrně.

„Jako prioritní vidíme to, že je nutné zrychlit povolování staveb,“ uvedla dnes H. Marvanová. Zavedení jednoho stavebního úřadu by tomu mělo napomoci. Spojené síly měly tento krok v předvolebním programu a v koaliční smlouvě je uvedeno, že ho vedení města prověří. Podle představ Spojených sil by neměly být zrušeny ostatní stavební úřady, které by dále řešily menší projekty. Ty velké, kde je nutno brát v potaz celoměstské vazby a jejichž projednání je často nad možnost úředníků malých pracovišť, by šly do nově založené instituce. Podobný systém v metropoli fungoval do roku 2003 a k jeho zavedení by nebylo nutné měnit zákon, pouze statut hlavního města, což může udělat zastupitelstvo.

Nejprve by se na tom však musela shodnout koalice, což by mohlo být komplikované. Lídr Prahy Sobě Čižinský ČTK sdělil, že jeho hnutí se k plánu staví opatrně. Nelíbí se mu například to, že by odvolacím orgánem pro „velký“ úřad bylo ministerstvo pro místní rozvoj. „Kde má být odvolacím orgánem ministerstvo, tam to obvykle znamená spíš zpomalení než zrychlení,“ uvedl. Dodal, že prioritou by mělo být zlepšení a zrychlení práce úředníků. S tím souhlasí i náměstek Hlaváček, který plánuje personální posílení příslušných magistrátních odborů.

ČTK