7. 10. 2019

Praha: kritika studie zástavby v Bubnech-Zátorech

Plánovaná čtvrť v Bubnech-Zátorech v Praze 7 je předimenzovaná, bude mít málo zeleně, příliš úzké ulice a chybně je navržen i železniční viadukt. Novinářům to řekli zástupci sdružení Arnika, Automat a Platforma pro sociální bydlení. Kritizují studii zástavby, kterou si nechal vypracovat magistrát. Ke studii může kdokoliv do 15. října podat připomínku. Na pozemku je stavební uzávěra. Od roku 2009 město zpracovává změnu územního plánu, která umožní výstavbu. Plán by mohl být změněn v příštím roce. Na území o rozloze 110 hektarů má v budoucnu žít 25 000 lidí.

„Měla by se snížit výška budov, být méně pracovních míst a rozšířit ulice,“ řekl vedoucí Laboratoře udržitelného urbanismu sdružení Automat Michal Lehečka. Podle něj by bylo dobré vytvořit dopravní studii a studii na počet kancelářských míst, zda jsou vůbec třeba. „Oproti stávajícímu územnímu plánu tvoří podíl zeleně pouze 30 %. Zelená infrastruktura je klíčová z hlediska adaptace na klimatickou změnu,“ řekl Václav Orcígr z Arniky. Podle sdružení by měl být zvětšen navrhovaný park, který má mít šest hektarů. „Rozsahem nám přijde nedostatečný na to, jak velkou zátěž ponese, a to až 25 000 obyvatel a 29 000 pracovních míst,“ řekl Orcígr. Podle něj by se mělo dbát také na vytváření ploch, které jsou schopny zadržet vodu, a zelenější by měly být i vnitrobloky.

Architektka Kateřina Vídenová řekla, že problémem studie je kapacita nové výstavby. Oproti současnému územnímu plánu je navržena dvojnásobná podlažní plocha. Studie umožní vznik až 1,938 milionu metrů čtverečních plochy. Zástupci sdružení rovněž tvrdí, že navržené ulice jsou příliš úzké, takže do nich nebude svítit slunce a nebude se dařit stromořadím.

Barboba Bírová z Platformy pro sociální bydlení řekla, že je důležité, aby část bytů vlastnilo město nebo jeho organizace. Případně by se podle ní mělo město domluvit s developerem, aby některé byty byly vyčleněny na sociální bydlení nebo pro profese, jako jsou hasiči nebo zdravotní sestry.

ČTK