23. 1. 2017

Praha: nájemné na high-street vzroste

Nájemné na hlavních nákupních třídách v Praze letos meziročně vzroste o 5 %. V současné době je podle údajů CBRE nejdražší Pařížská ulice s průměrným měsíčním nájmem 5 940 korun za metr čtvereční. „Hlavním důvodem růstu je nedostatek obchodních prostor v lukrativních zónách. K růstu přispívá i zvyšující se počet turistů, který podporuje tržní vývoj,“ uvedl Tomáš Beránek z CBRE, které sleduje vývoj nájemného v obchodech na hlavních nákupních třídách velkých měst. Druhá nejdražší ulice v Praze je podle CBRE ulice Na Příkopě s průměrným měsíčním nájmem 5 800 Kč za metr čtvereční.

Letos Beránek očekává vysokou aktivitu a příchod nových značek. „Tuto aktivitu podporuje i expanze Centra Chodov. To znamená, že noví maloobchodníci, kteří do tohoto centra přijdou, budou chtít otevřít také obchod na pražské high street. Rovněž bude otevřen obchod značky Foot Locker na Václavském náměstí, který bude její středoevropskou vlajkovou lodí,“ doplnil T. Beránek. Některé projekty podle něj projdou rekonstrukcí, příkladem je Palác ARA na rohu Jungmannova náměstí.

Nejdražší na světě je podle CBRE horní část Páté avenue v New Yorku, kde je nájemné zhruba 15krát vyšší než v Pařížské ulici. Následují hongkongská Russell Street, New Bond Street v Londýně a pařížská Champs Élysées.

SF/pb