27. 2. 2019

Praha odmítla alternativní trasu Pražského okruhu

Vedení hlavního města se nebude zabývat alternativní trasou Pražského okruhu na severu města, která by vedla směrem do Středočeského kraje. Pokračovat bude v přípravě stavby v původní, dlouho plánované trase vedoucí přes některé městské části. Analýza Institutu plánování a rozvoje (IPR) totiž ukázala, že nová varianta by zabrala dvakrát více zemědělské půdy a zároveň by vyžadovala změnu územních plánů několika obcí.

„Byl jsem otevřený posoudit alternativní trasu, ale ta je jednoznačně nereálná. Další posuzování, které by stálo stovky tisíc korun, nemá smysl. Je třeba se řídit fakty,“ uvedl náměstek primátora Petr Hlaváček (za TOP 09). Základní varianta by zabrala z půdního fondu 924 hektarů. Alternativní trasa by však vyžadovala 1389 hektarů, z nichž by až 1050 hektarů spadalo do prvních dvou kategorií té nejkvalitnější půdy.

Nová varianta by znamenala také oddálení výstavby.

Vnější Pražský okruh by měl po dokončení měřit podle dosavadních plánů asi 83 kilometrů, v provozu je nyní zhruba polovina. Chybí úsek od brněnské dálnice D1 do Běchovic a také celá severní část z Ruzyně přes Suchdol, Březiněves až k Černému Mostu. Dokončeny nejsou ani radiály, které mají oba okruhy propojit. Proti výstavbě dlouhodobě bojují radnice na severu hlavního města.

ČTK