17. 8. 2017

Praha: poptávka po kancelářích je vysoká

V průběhu první poloviny roku byly na pražském realitním trhu dokončeny tři nové administrativní budovy: Dock in Two, Five a Rustonka R1. Celkem šlo o 31 600 m2, což je výsledek srovnatelný s 2016, kdy bylo za celý rok dokončeno pouhých 36 200 m2. Do konce letošního roku by podle údajů poradenské společnosti JLL mělo být na trh uvedeno dalších 123 400 m2. Celkem se ve výstavbě momentálně nachází téměř 328 000 m2 kancelářských prostor s plánovaným dokončením v letech 2017-2019.

„Navzdory slibné nabídce je někdy obtížné nalézt plochu odpovídající představám klienta,“ říká Petr Kareš, ředitel oddělení zastupování nájemníků JLL, a dodává: „Nabídka je často fragmentovaná a větší souvislé plochy – nad 2 000 m2 – ve specifických lokalitách se nyní hledají o něco hůře. Proto doporučujeme klientům zahajovat proces vyhledávání, a to i když je spojen se zahrnutím stávajících prostor do vyjednávání, s dostatečným předstihem, což představuje alespoň 1,5 roku před skončením doby nájmu. Rovněž se nyní klienti musí připravit na rychlejší rozhodování. Pokud by se postupovalo rychlostí obvyklou v posledních 3-5 letech, klient by o prostory, o které má zájem, pravděpodobně přišel na úkor rychlejšího zájemce.“

Dokládají to i největší transakce uzavřené v druhém čtvrtletí tohoto roku. Moneta Money Bank (21 500 m2) se nakonec rozhodla zůstat v BB Centru a přestěhovat se do budovy, která projde kompletní renovací tak, aby nabídla špičkové pracovní prostředí třídy A+. Kromě lokality sehrál svou roli i faktor času, kdy renovace budovy bude rychlejší než výstavba nové budovy. Firmy Honeywell (9 989 m2) a KPMG (11 044 m2) se rozhodly zůstat ve svých stávajících sídlech (Honeywell v The Parku a KPMG v budově KPMG Office Centre) a své nájemní smlouvy pouze renegociovaly. Pronájem nových prostor si naopak sjednala společnost Accenture, která obsadí 7 100 m2 v projektu Visionary. Komplex je v pokročilé fázi výstavby a svému klíčovému nájemci poskytne pohodlí nového pracovního prostoru začátkem příštího roku.

SF/pb