19. 11. 2019

Praha/Smíchov: nový dopravní terminál

Návrh nového dopravního terminálu na pražském Smíchově, který propojí železnici, metro, tramvaje a městské, příměstské i dálkové autobusy, už má detailní podobu. V plánu je také vznik P+R parkoviště, rozšířená nástupní hala a úprava prostoru před smíchovským nádražím. Výstavba terminálu by mohla začít v roce 2021, do konce letošního roku bude vybrán generální projektant.

„Terminál Smíchov bude prvním skutečně moderním nádražím v Praze. Jedná se o unikátní projekt dopravního hubu, který zatím známe jenom ze zahraničí. V minulosti se budovaly různé druhy nádraží na různých místech, autobusové na jednom, vlakové zase jinde. Naopak na Smíchově budou cestující moct na jednom využít dálkové, regionální i městské vlaky a autobusy, metro, tramvaje a předtím odstavit auto na velkém P+R parkovišti. Vše bude navíc díky modernímu řešení budov jednoduché, bezpečné a přehledné,“ vysvětluje Adam Scheinherr, náměstek primátora Prahy pro oblast dopravy.

Celý projekt terminálu je koordinován s plánovanou modernizací železniční stanice i budoucími projekty na železnici jako jsou 3-kolejný železniční most přes Vltavu, nové vysokorychlostní tratě i Metro S. Terminál již počítá i s elektrizací autobusové dopravy a doplnění trolejbusového vedení například pro nabíjení trolejbusů nebo elektrobusů.

SF/pb