29. 8. 2016

Pražská radnice bude stát na Sekyrově „novém“ Smíchově?

Nejvhodnější lokalitou pro vybudování nového sídla pražského magistrátu je pozemek na Knížecí v Praze 5 na místě nynějšího autobusového terminálu. Vyplývá to z analýzy Institutu plánování a rozvoje (IPR), kterou pražští radní schválili. Zda bude město novou radnici stavět, ale zatím není rozhodnuto.

Odborníci hodnotili několik lokalit, u kterých lze uvažovat o umístění nové radnice. Na základě tohoto hodnocení vyšla příznivost pro umístění magistrátu v tomto pořadí: Na Knížecí, Florenc, Elektrické podniky a Palác Kultury (nyní Kongresové centrum Praha). V případě Florence a Elektrických podniků v Holešovicích je největší překážkou pro stavbu nedostatečná podlažní plocha budov. Budovu Kongresového centra IPR vyřadil mimo jiné proto, že by bylo nutné provést nákladnou a rozsáhlou rekonstrukci, při které by budova byla předělána na administrativní prostory. „Jako nejvýhodnější se tedy jeví lokalita Na Knížecí, která velmi dobře splňuje zadané podmínky … Veřejná budova na tomto místě by rovněž mohla spoluutvářet kvalitní veřejné prostranství a přispět k vytvoření nové identity městské čtvrti,“ píše se v analýze.

Případná výstavba magistrátu Na Knížecí by tak „šla ruku v ruce“ s rozsáhlým developerským záměrem firmy Sekyra Group, která chce na místě smíchovského nákladového nádraží vytvořit nové centrum Smíchova. Na ploše kolem 210 000 metrů čtverečních tady mají vzniknout kancelářské, obchodní a rezidenční budovy, několik veřejných náměstí a školy. Nynější autobusové nádraží by se mělo v budoucnu posunout směrem ke Smíchovskému nádraží.