1. 3. 2017

Pražský okruh by mohl být levnější

Severovýchodní část pražského městského okruhu lze podle sdružení Automat dostavět levněji, když bude posílena městská hromadná doprava a železnice. Podle města má úsek mezi Holešovičkami a Jižní spojkou, pracovně nazývaný Blanka 2, stát 50 mld. Kč. Sdružení navrhuje variantu odhadovanou na 30 miliard, řekl dnes ČTK jeho dopravní expert Vratislav Filler. Vyjádření hlavního města, se kterým chce Automat své návrhy probrat,

Návrh Automatu oproti návrhu města nepočítá s navyšováním dopravní kapacity, auta by se jen převedla z centra na okruh. Stačily by tak užší silnice podobné městským bulvárům se dvěma jízdními pruhy v každém směru. „Namísto mimoúrovňových křižovatek včetně plánované podzemní by byla úrovňová křížení,“ uvedl Filler. Trasa okruhu by vedla po Kbelské, Průmyslové, Spojovací a Nové Dřevčické, plánovaný tunel pod Jarovem by sdružení zachovalo. Chybějící přepravní kapacitu by podle návrhu Automatu nahradily posílené vlakové spoje a MHD.

Dostavba městského a zejména vnějšího Pražského okruhu je podle odborníků největší prioritou města. Celý vnější okruh měří asi 80 kilometrů, v provozu je zhruba polovina. U mnoha míst není shoda na tom, kudy okruh povede.

ČTK