10. 6. 2015

Pražští radní schválili novelu PSP

Pražská rada města znění nových pražských stavebních předpisů (PSP). Novela nyní míří do připomínkového řízení, vyjádřit se tak k ní budou moci všechny městské části. Do konce července ji pak magistrát pošle ke schválení, takzvané notifikaci, Evropské komisi (EK), pak půjde znovu do rady, vyplývá z projednaného usnesení. Věcná novela by měla vejít v účinnost na začátku příštího roku. Do té doby se metropole řídí obecnými stavebními předpisy.

PSP vyvolávají v Praze už několik měsíců bouřlivou debatu. Účinnost původních předpisů nakonec kvůli výhradám v lednu pozastavilo ministerstvo pro místní rozvoj. Stalo se tak po bouřlivé mediální roztržce, kterou kvůli regulaci reklamy vyvolala billboardová lobby. Ministerstvo zrušení předpisů zdůvodnilo tím, že mají formální nedostatky a chybí notifikace Evropské komise. Naopak developeři a architekti tehdy předpisy přivítali. Podle nového znění předpisů budou vně pražské památkové rezervace a ochranných zón povoleny billboardy jakékoli velikosti. Všechny reklamní plochy nad čtyři metry čtvereční ale budou muset stát minimálně sto metrů od sebe. Exprimátor Hudeček tvrdí, že jde o pseudoregulaci a že žádné billboardy tak z města nezmizí. Náměstek primátorky Matěj Stropnický (Trojkoalice/SZ) argumentuje, že Praha změnou regulace vyhověla námitkám Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Původní předpis zcela zakazovaly reklamu o ploše nad šest metrů čtverečních. Regulace se ale týkala pouze zastavitelného území, nevztahovala se tedy třeba na billboardy zaplavenou Jižní spojku, která stojí v takzvaném nezastavitelném území města.

Kromě otázek reklamy podle náměstka Stropnického klade novela důraz na volnou prostupnost města, zejména pro pěší a cyklisty, na alternativní způsoby dopravy a carsharing a na energetickou šetrnost budov. Novinkou je povinnost využívat dešťovou vodu a také teplo z odpadních vod. Stavaři budou mít povinnost do budov umisťovat vyšší zárubně dveří, místo obvyklých dvou metrů budou dveře vysoké 210 centimetrů. Zůstávají požadavky na proslunění, ač zmírněné, a na výškovou regulaci budov. Počítá se také s redukcí parkovacích míst na veřejných prostranstvích. Novela označovaná za věcnou by měla být platná letos na podzim, její účinnost je pak plánovaná od 1. ledna 2016.