20. 2. 2020

Premiér je pro hypotéky a proti regulaci nájmů

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce jednat s guvernérem České národní banky (ČNB) Jiřím Rusnokem o hypoteční politice bank s ohledem na dostupnost bydlení. Podle ČNB je ale hlavním důvodem nedostupnosti bydlení nedostatečná nabídka bytů, která zvyšuje ceny nemovitostí a kterou ČNB ani banky neovlivní.

„Chci mluvit s guvernérem celkově o politice bank,“ řekl pro deník Blesk A. Babiš. Banky se podle něj obávají realitní bubliny, a proto požadují vyšší zajištění hypoték. Premiér ale uvedl, že banky musí u hypoték nést riziko podnikání. „ČNB je nezávislá, ale je skutečně potřeba, aby banky měly svoji strategii a byly vstřícné vůči lidem,“ řekl. Podle mluvčí ČNB Markéty Fišerové úvěry na bydlení zůstávají nadále levné a limity ukazatelů hypoték ponechávají bankám dostatečný prostor pro uplatňování vlastní strategie, protože rizika spojená s poskytováním hypoték zcela neeliminují, ale pouze omezují. „Pan guvernér je nicméně připraven se s panem premiérem setkat a tyto souvislosti s ním osobně prodiskutovat,“ uvedla M. Fišerová.

Ohledně možné regulace nájemného je A. Babiš skeptický. Připomněl, že v Česku už v minulosti regulované nájemné bylo, ale bylo zrušeno. „Regulace nájmů dospěla k obcházení zákona, to asi není cesta,“ řekl. Podle něj je zásadní budovat dostupné byty pro mladé rodiny. Hlavní roli by v tom podle premiéra měla mít města. Apeloval na ně, aby využila vládní program Výstavba s dotacemi a úvěry na sociální a dostupné byty. Zmínil i možnost daňového zvýhodnění pro pořízení prvního bydlení, které by se nevztahovalo na nákup investičních bytů.

Důležitý pro zvýšení dostupnosti bydlení je podle premiéra i stavební zákon. Jeho nové znění připravilo ministerstvo pro místní rozvoj, ale setkalo se s velkou kritikou. Nyní na možné úpravě zákona spolupracují sněmovní strany. „Dohodli jsme se, že to budeme ve Sněmovně řešit všechny strany. Myslím, že to je na dobré cestě, najde se kompromis,“ řekl Babiš. Podle něj mají všichni zájem na tom, aby se stavební řízení zjednodušilo.

ČTK