23. 7. 2015

Prodej starších domů v USA je nejvyšší za více než osm let

Prodej starších domů ve Spojených státech v červnu vystoupil na nejvyšší úroveň za více než osm let, zatímco ceny se dostaly na nový rekord. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo Národní sdružení realitních kanceláří (NAR). Vysoký prodej obytných realit naznačuje, že trh s bydlením i celková ekonomická aktivita v USA ve druhém čtvrtletí oživují.

Počet domů, které prodali jejich dosavadní majitelé, se proti předešlému měsíci zvýšil o 3,2 procenta na celoroční tempo 5,49 milionu. To je nejvyšší údaj od února 2007. V meziročním srovnání byl prodej vyšší o 9,6 procenta.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že červnový prodej se zvýší na 5,4 milionu jednotek. Květnový údaj sdružení NAR zpřesnilo mírně směrem dolů na 5,32 milionu z původně hlášeného počtu 5,35 milionu.

Střední cena prodaného domu vrostla za poslední rok o 6,5 procenta na rekordních 236.400 USD (5,9 milionu Kč). Cena tak podle agentury AP překonala předchozí rekord z července 2006.

Poptávku po domech podporuje příznivý stav pracovního trhu a relativně nízké úrokové sazby. Na trh však přichází málo nových prodejců, takže se snižuje počet domů nabízených k prodeji a roste jejich cena. Vyšší ceny by mohly v příštích měsících prodej zbrzdit.

Při současném tempu prodeje by trvalo pouze pět měsíců, než by se vyprodaly všechny domy, které jsou nyní k dispozici. Před rokem to bylo 5,5 měsíce. Za zdravou rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou je považována zásoba nemovitostí na šest měsíců.