17. 2. 2015

PSP: radní schválili novelizaci technickou i věcnou

Pražští radní se dnes proti původním předpokladům rozhodli revitalizovat Pražské stavební předpisy, jejichž platnost v lednu zrušilo ministerstvo pro místní rozvoj. PSP by – díky tomu, že z něj budou vyjmuty pasáže o technických parametrech staveb, které podle MMR vyžadují notifikaci unijními orgány, a nahrazeny ustanoveními obecně platné stavební vyhlášky – podle informací Hospodářských novin mohly zase platit od dubna letošního roku, samotný magistrát ovšem v tiskové zprávě o posledním vývoji stran PSP toto datum neuvádí.

Rada na svém dnešním zasedání zároveň rozhodla, že zahájí komplexní novelizaci stavební předpisů, která bude obsáhlejší a nahradí dnes platné odkazy na celorepublikové předpisy. V rozhovoru pro SF se M. Stropnický, první náměstek primátorky odpovědný za oblast výstavby, nedávno vyjádřil v tom smyslu, že tato novela znění PSP příliš nezmění: „De facto budou PSP z 80 % zachovány.“ Přitom Stropnický počítá se změnami v oblastech parkování, regulace výšky zástavby a venkovní reklamy a také ve sféře energetických úspor – záměrem je zajistit na území Prahy širší využívání solárních panelů.

M. Stropnický se také pro SF vyjádřil v tom smyslu, že novelu bude zpracovávat Institut plánování rozvoje (IPR). Hlavní roli v celém procesu ale mají mít pracovní a konzultační skupina, jejichž činnost by podle Stropnického návrhu měl řídit právník František Korbel. Vedle něj by jejich členy měly být mj. architekti Hnilička, Tichý a Tittl, prezidentka ARTN Zdenka Klapalová a prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel. Dnes M. Stropnický oznámil, že na zpracování věcné novely bude pracovat osmičlenná pracovní a pětadvacetičlenná konzultační komise.

Novelizované PSP by měly vstoupit v platnost buď v září tohoto roku nebo v lednu 2016 – záležet bude na tom, zda-li bude Brusel požadovat jejich notifikaci. Stanovisko Unie by měl být známo do dvou týdnů.