18. 2. 2020

RE/MAX: vzestup tržeb o 8,5 %

Realitní kancelář RE/MAX loni prodala nemovitosti zhruba za 19,5 mld. Kč, meziročně o 8,5 % více. Hrubý provizní obrat firmy, což je součet provizí všech makléřů, vzrostl rovněž o 8,5 % na 791,6 mil. Kč.

„Proti roku 2018 jsme v loňském roce tempo růstu více než zdvojnásobili. Obrat se zvyšoval v průběhu celého roku. Nejvýrazněji vzrostl v průběhu podzimu, a to navzdory menším počtům poskytnutých hypoték v rámci celého trhu,“ uvedl generální ředitel společnosti Jan Hrubý. Ten neočekává, že by letos ceny nemovitostí klesly. „I přes různé zaručené zprávy pro to stále neexistuje reálný důvod. Opatření ČNB má vliv na počet poskytnutých hypoték. Snížení poptávky však není tak vysoké, aby vyrovnalo nabídku. Ve slabších regionech budou ceny u starších a méně atraktivních nemovitostí stagnovat. U novostaveb a ve výjimečných lokalitách však budou nadále růst.“  Podle statistik Fincentrum Hypoindex objem poskytnutých hypoték v Česku klesl loni o 17 % na 181,6 mld. Kč a jejich počet se snížil o 22 % na 77 400.

Od 3. března vstoupí v účinnost zákon o realitním zprostředkování. Největší změnou je to, že se dosavadní volná živnost změní na živnost vázanou s požadavky na odbornou kvalifikaci. „Zákon považujeme za zásadní průlom v kultivaci realitního trhu. Tlak na kvalitu se dotkne každého subjektu, který se v tomto oboru pohybuje. Jednoznačně pozitivně vnímáme především omezení úschov na účtech realitních kanceláří. Rozhodně se neobáváme zdražování služeb nebo zhoršení podmínek pro klienty,“ dodal J. Hrubý.

RE/MAX působí na českém trhu od roku 2005. V České republice má 147 zastoupení, kde pracuje 1 200 makléřů. V nabídce má zhruba 9 000 nemovitostí. Na slovenském trhu má 44 kanceláří s 228 zaměstnanci.

ČTK