10. 6. 2019

S elektronickým stavebním deníkem vláda zřejmě souhlasit nebude

Poslanecký návrh na zavedení elektronického stavebního deníku u staveb, které vznikají na základě veřejné zakázky, zřejmě v pondělí narazí na nesouhlas vlády. Vyplývá to z návrhu stanoviska pro jednání vlády. Vládní legislativci v něm poukazují hlavně na to, že digitalizace stavební agendy je součástí připravované nové úpravy stavebního práva. Pod návrhem jsou podepsaní poslanci z klubů Pirátů, ANO, KSČM, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a SPD a také někteří nezařazení poslanci.

Stavební deník je písemným záznamem o průběhu stavby, ve kterém mají být obsažené informace o osobách pracujících na staveništi, klimatických podmínkách, provedených pracích a dodávkách materiálů. Přístupný by měl být na staveništi všem oprávněným osobám, záznamy se mají provádět průběžně každý den a nelze vynechávat volná místa.

Podle Pirátů by elektronické vedení stavebních deníků mělo téměř nulové náklady, ale umožnilo by přidávání obrazových příloh, automatickou dostupnost či dálkový přístup. Piráti si od deníků slibují zefektivnění, zrychlení a centralizaci kontroly stavebních prací. „V minulosti se odehrálo několik případů, kdy při havárii stavební deník záhadně zmizel a investor – stát – se tak dostal do slepé uličky, kdy není schopen dílo reklamovat, ani se soudit,“ řekl již dříve poslanec Pirátů Ondřej Polanský. Předkladatelé uvádějí, že často se zápisy v deníku zpětně mění nebo se vede víc deníků současně.

Povinnost vést elektronický stavební deník chtějí poslanci vložit do zákona o zadávání veřejných zakázek. Vláda ale poukazuje na to, že tento zákon by neměl upravovat povinnosti stavebníka upravené stavebním zákonem. Navrhovaná změna stavebního zákona podle vlády pro změnu nezohledňuje skutečnost, že platný zákon již elektronickou formu stavebního deníku připouští. Podmínkou ale je, aby všechny osoby, které k němu mají přístup, měly i elektronický podpis. Také navrhovaná tříměsíční lhůta od vyhlášení zákona po jeho účinnost je podle vlády nepřiměřeně krátká.

ČTK