27. 2. 2020

Scoolpt na veletrhu vytiskl betonovou zeď

Dva metry vysoká a dva metry široká zeď vznikla s pomocí 3D tiskárny ze speciální betonové směsi na brněnském výstavišti. Na Festivalu architektury ji vytiskli umělci z projektu Scoolpt, který založil sochař Michal Trpák. „Je to experiment i pro nás, dosud jsme takhle velký kus zdi nikdy netiskli. Ale rádi testujeme možnosti, které nám technologie a materiál dává,“ řekla za Scoolpt Kateřina Nováková, vedoucí experimentálního ateliéru Fakulty architektury ČVUT v Praze.

Stěnu tvoří několik různých struktur, které mají zajistit její stabilitu i izolační vlastnosti. „Když se podíváte na stavby, které tisknou pomocí 3D tisku v zahraničí, jde většinou o místa, jako je třeba Saúdská Arábie, tedy místa, kde nemusí řešit únik tepla. Právě to pro nás představovalo architektonickou výzvu,“ dodala Nováková. Materiál, který Scoolpt pro tisk stěny použil, se skládá z cementu, vody, pojiva a umělého vlákna. Právě jeho charakter podle Novákové určuje konečné vlastnosti materiálu. „3D tisk má ve stavebnictví budoucnost, rozhodně se dá využít například na výrobu panelů, tedy předpřipravených dílců, které ale mohou mít mnohem větší tvarovou variabilitu než dílce z tradičních materiálů,“ dodala Nováková s odkazem na organické tvary spojené s moderní architekturou.

Scoolpt je neziskový projekt, který svým členům umožňuje testování možností 3D tisku v umění i architektuře. Michal Trpák byl před časem hostem diskusního setkání Stavebního fóra, věnovaného problematice nových technologií ve stavebnictví.

ČTK/pb