Slovenská metropole řeší stejné problémy jako Praha

25. 4. 2017

„V letech 2013 a 2014 jsme považovali přírůstek nových bytů na hranici absorpce trhu, měli jsme ho za nezdravý. Růst ale pokračoval,“ konstatoval Filip Žoldák ze společnosti Herrys na 13. ročníku konference Real Estate Market 2017 / Development & investície v Bratislavě.

Dynamický růst bratislavského rezidenčního trhu má samozřejmě své důvody a pozadí, na něž poukázal Mikuláš Cár se slovenské centrální banky – bytový fond je v porovnání s Evropou slabý, poptávka díky už legendárním Husákovým dětem silná a hypotéky stále výhodné.

Zákaznický apetit by slovenský, respektive bratislavský development s chutí využil, ale stejně jako v Praze naráží na dlouhé povolovací procesy. „Máme starý stavební zákon a velmi diskutabilní územní plán, který byl schvalován v roce 2007,“ konstatovala na konferenci Ingrid Konrad, hlavní architektka Bratislavy. To samozřejmě veškerou výstavbu značně komplikuje. A navíc – opět jako v Praze – vedení slovenské metropole o své „stavební“ budoucnosti nemá příliš jasno a tomu také odpovídá úřední interpretace zmíněných dokumentů. „V zahraničí je normální a běžná komunikace na ose město – investor – občan,“ postěžoval si nepřímo na neuspokojivé poměry ve výstavbě Radek Pšenička z YIT Slovakia.

„Na Slovensku se přijme nový zákon a vzápětí se novelizuje!“ upozornila na další bolavé místo výstavby Tatiana Prokopová z advokátní kanceláře Squire Patton Boggs. Také proto se realitní odborníci na konferenci slovenské pobočky Stavebního fóra shodli na tom, že současná konjunktura by měla být také obdobím přípravy na horší časy. Obavy z nich pravděpodobně posílily zájem o přednášku znalce finanční kriminality – Ján Lalka mj. seznámil účastníky Real Estate Market 2017 / Development & investície s metodami a postupy vyvádění majetku z firem, které jsou v úpadku.

Více informací, prezentace přenášejících a videozáznam z panelů najdete na http://www.stavebne-forum.sk/…ar/index.php

SF/pb

Hlavní partneři

Partneři