1. 2. 2016

Slovensko: nájemní byty pro mladé s 50% dotací

Slovenská vláda začne poskytovat městům a obcím dotace a bezúročné půjčky na výstavbu nájemných bytů pro mladé obyvatele. V první fázi by samospráva měla tímto způsobem získat 1500 takzvaných startovacích bytů, do budoucna se počítá s výstavbou 5000 bytů. K nájemním bytům s rozlohou do 60 metrů čtverečních ze zmiňovaného programu by se mohli dostat mladí lidé do 35 let s příjmy do zhruba 900 eur (24 300 korun) měsíčně, což je o necelých 5 % více, než je průměrná mzda v zemi.

Stát poskytne samosprávě polovinu nákladů na výstavbu bytů ve formě dotace a dalších 50 % ji bezúročně půjčí. V úvodu stát na projekt vyčlení 30 mil. eur (810 mil. Kč).

Státní tajemník (náměstek) ministerstva dopravy, výstavby a regionálního rozvoje František Palko tvrdí, že na pětimilionovém Slovensku připadá na tisíc obyvatel 370 bytů, zatímco v EU to je 420 bytů. „Slovensko potřebuje nové byty. Jen tři procenta z bytového fondu tvoří veřejné nájemné byty,“ řekl Palko.

Rozvoj trhu s byty na Slovensku podpořilo zavedení hypotečních úvěrů a v posledních letech pokles úrokových sazeb. Průměrná cena metru čtverečního bytu na Slovensku ve třetím loňském čtvrtletí dosáhla 1 361 eur. Za byt s rozlohou 60 metrů čtverečních by tak zájemce zaplatil 81 660 eur (2,2 mil. Kč), což odpovídá částce, kterou zaměstnanec s průměrnou mzdou nesníženou o daň z příjmu a povinné odvody vydělá na Slovensku za téměř osm let.