31. 3. 2015

Slovensko: realitní trh nabírá nový dech

Jak se vyvíjí realitní trh po skončení recese? – především na tuto otázku se pokusí odpovědět už 11. ročník konference Stavebního fóra, která pod názvem „Real Estate Market 2015 – Development & investície“ proběhne 23. dubna v bratislavském hotelu Austria Trend Hotel.

Podobně jako celý region střední a východní Evropy dnes i Slovensko prožívá viditelné ekonomické oživení, které je důkazem toho, že recese z přelomu dekády je už definitivní minulostí. Jaké jsou ale přesné parametry současného hospodářského růstu, kde jsou jeho silná a slabá místa a především jaká je jeho nejbližší budoucnost – na to se svém úvodním příspěvku pokusí odpovědět Mária Valachová, vedoucí analytického oddělení Slovenské spořitelny.

V panelu věnovaném komerčním realitám jeho aktivní účastníci, například Peter Píš z developerské společnosti J&T Real Estate, Peter Kysela ze společnosti Atrios, či Daniel Kúth z konzultační firmy Jones Lang LaSalle, zmapují aktuální vývoj jeho jednotlivých segmentů. Řeč mj. bude o také boomu výstavby logistických areálů, jenž je reakcí na razantní vzestup poptávky po skladových a průmyslových kapacitách, či o trendu kombinování různých typů nemovitostí, třeba obchodních objektů s bytovými jednotkami. S pohledem z „druhé“ strany, tedy optikou investorů, účastníky konference v rámci tohoto panelu seznámí Gyu Speir z realitního fondu Heitman.

Neméně důležitá jako celková hospodářská situace je pro realitní trh také kvalita legislativního prostředí, které má zásadní vliv zejména na realizaci výstavbu, související povolovací řízení i oblast územního plánování. Vztahy mezi stavebníky, respektive developmentem a dodavateli stavebních prací z hlediska realitního práva budou předmětem vystoupení Roberta Daniše z advokátní kanceláře Wilson & Partners a v legislativním panelu se objeví i problematika veřejných zakázek, či katastrálního zákona.

Nanejvýš významným segmentem realitního trhu jsou byty a rezidenční development. Jemu bude věnován poslední panel konference, vedený prezidentem Národní asociace realitních kanceláří, Jánem Palenčárem, v němž se jeho aktivní účastníci (mj. Ingrid Konrad, hlavní architekta Bratislavy, a Filip Žoldák ze společnosti Herrys) budou věnovat především bytové výstavbě v metropoli, zejména vztahům mezi městem a developery a novým plánovaným projektům.

***(Více informací najdete na http://www.sta­vebne-forum.sk/…ar/in­dex.php )**