22. 1. 2020

Sněmovna diskutuje o pravomocích ČNB

Sněmovna poslanců včera ani po dvouhodinové debatě nerozhodla v prvním čtení o vládní novele, která má České národní bance přinést rozšíření pravomocí včetně možnosti určovat parametry hypoték.

Návrh na posílení pravomocí ČNB již na počátku roku 2017 schválila tehdejší koaliční vláda vedená ČSSD. Poslanci jej ale tehdy nestihli před volbami do Sněmovny projednat. Návrh tak ministerstvo financí předložilo znovu. Řada poslanců již tehdy vyjadřovala obavy, že navrhovaná regulace ztíží dostupnost hypoték, a tím i bydlení.

Vojtěch Munzar (ODS) v současné diskusi uvedl, že změna zákona situaci na trhu s bydlením jenom zhorší. Vláda podle něj neudělala nic pro to, aby zastavila růst cen bytů a vlastnické bydlení se zpřístupnilo. Tomáš Martínek (Piráti) a Miroslav Kalousek (TOP 09) navrhovali vrátit předlohu vládě k přepracování. Podle některých poslanců je navrhované posílení pravomocí ČNB je příliš velké. Podle Jana Skopečka (ODS) se to týká nejen regulace hypoték, ale i operací na finančním trhu. Varoval před tím, že ČNB by mohla „rozjet rotačky peněz“ a sáhnout k takzvanému kvantitativnímu uvolňování. Před přílišným posílením pravomocí ČNB varoval i Kalousek. Guvernér ČNB Rusnok tyto obavy označil za přehnané. „Ten zákon prostě říká, že mohou nastat jiné doby, mnohem horší, než jsou dnes,“ prohlásil. Centrální banka nyní podle něj neřeší žádný zásadnější problém se špatnými úvěry a komerční banky také její doporučení převážně plní.

ČTK