14. 9. 2012

Stavba roku: Cena poroty pro ateliér MS architekti

„Přiznávám, že cítíme velkou satisfakci. Málo platné, za rekonstrukce paneláků se příliš často ocenění nedávají. Takové projekty prostě nejsou žádnou architektonickou senzací, naopak představují obrovské množství trpělivé a nenápadné práce,“ komentuje architekt Pavel Hřebecký uznání, které se ateliéru MS architekti dostalo v rámci letošního ročníku soutěže Stavba roku. Cenu poroty (vyhlášenou už na slavnostním nominačním večeru) získal jejich projekt rekonstrukce domu s pečovatelskou službou v Roháčově ulici na pražském Žižkově.

id21663-02 Investorem oceněného projektu byla městská část Praha 3, s níž ateliér dlouhodobě spolupracuje. „Cílem rekonstrukce je samozřejmě zlepšení životních podmínek seniorů, kteří jsou hlavními uživateli stavby. Podstatný je ale i přínos, který představuje pro samotnou lokalitu. Usilovali jsme také o to, abychom vlastně cizorodou panelovou výstavbu lépe včlenili do organismu tradiční žižkovské zástavby,“ vysvětluje P. Hřebecký. Jury soutěže oba tyto záměry při svém rozhodování také zjevně brala v potaz. Oficiální mluvou byla letošní Cena poroty udělena za „komplexní rehabilitaci panelového domu pro potřeby pohodlného bydlení seniorů s přihlédnutím ke společenskému významu stavby.“

Panelový dům pro seniory v Roháčově ulici má ve třech traktech ve tvaru písmene U osm podlaží, kde je celkem 132 bytů, vedle toho hlavně v parteru budovy společné prostory. Jeho rekonstrukce probíhala za plného provozu, což pro projektanty i stavaře znamenalo nemálo problémů. „Zakázka to byla poměrně komplikovaná, stavět v obydleném dome je svízelné jak pro stavebníka, tak pro jeho obyvatele. Zásluhu na tom, že se vše zvládlo bez větších problémů, nepochybně měla dobrá spolupráce s investorem. Klient – městská část Praha 3 – měl eminentní zájem hlavně na výsledku a také se na něm aktivně podílel, což ve veřejném sektoru nebývá pravidlem,“ říká projektantka Monika Svobodová.

id21663-03 Ateliér MS architekti na domácím architektském trhu působí už přes dvě desetiletí a má za sebou řadu realizovaných projektů i ocenění. Za zmínku stojí například jeden z prvních administrativně -obchodních pražských komplexu Agora Flora, výstavba výrobních hal pro společnost Linde či práce na rezidenčních komplexech Vackov a Zåhrada v Lysé nad Labem. Regenerační projekty pro panelovou zástavbu jsou do jisté míry specialitou ateliéru, letošní cena v soutěži Stavba roku také není prvním oceněným projektem tohoto typu, např. v roce 2007 získala cenu SFRB nástavba a regenerace domů v ulici Květinková a Pod Lipami. Letos byli MS architekti oceněni také v mezinárodní soutěži na zástavbu historického přístavu ve finských Helsinkách.