9. 1. 2018

Stavebnictví pokračuje v matném výkonu

Stavebnictví v listopadu pokračovalo v nevýrazných výkonech, jak uvedli analytici po zveřejnění údajů o jeho produkci. Podle nich je vypsáno málo veřejných zakázek, když určitou nadějí do budoucna jsou peníze z Evropské unie. Letos do konce listopadu stavebnictví v souhrnu meziročně vzrostlo o 2,3 %, ještě na konci června se ovšem jeho produkce zvýšila o 3,5 %.

„Matný výkon českého stavebnictví pokračoval i loni v listopadu. Stavební výroba se drží na 90 % objemu v roce 2010. Stavebnictví za sebou brzy může mít jednu celou dekádu v útlumu. To je zarážející zejména tváří v tvář současné obecné prosperitě české ekonomiky,“ uvedl analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Také podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška pokračovalo stavebnictví ve slabých výkonech. Na mírném růstu se podílelo hlavně pozemní stavitelství, tedy stavba bytů, kanceláří nebo průmyslových hal a skladů. „O inženýrském stavitelství se dá říct jen tolik, že se vymanilo z dlouhodobého propadu a poslední dva měsíce jeho výkony meziročně marginálně rostly. Prosinec již nezmění mnoho na celoročním obrázku stavebnictví jako odvětví, které sice v roce 2017 přispělo k celkovému růstu ekonomiky, ale ve srovnání s jinými odvětvími poměrně málo,“ uvedl P. Sobíšek. Pro letošek očekává růst stavebnictví o 4 – 5 %.

Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš uvedl, že pro další období výrazné zlepšení nelze čekat. „Varujícím signálem je meziroční pokles hodnoty vypsané veřejné zakázky, která do konce listopadu meziročně klesla na pouhých 53 %. A to rozhodně nepřipouští žádný velký optimismus pro další vývoj v oboru,“ dodal V. Matyáš.

ČTK