8. 12. 2015

Stavebnictví v říjnu vykázalo pokles produkce

Stavební produkce v Česku v říjnu letos podle údajů ČSÚ poprvé klesla. Meziročně se snížila o 1,3 % po zářijovém revidovaném růstu o 1,3 %. V porovnání s loňským říjnem ale stavaři zahájili stavbu více nových bytů, dokončili jich však méně. Naposledy produkce stavebnictví kleslo loni v prosinci. Říjnový pokles je odrazem situace v pozemním stavitelství, kde výroba klesla o 5,8 %.

„Po nastartování silného růstu přišlo mírné ochlazení. Nejde ale o nic zásadně hrozného. Při pohledu na vedlejší indikátory, jako je počet stavebních povolení, je vidět, že růst pokračuje,“ uvedl analytik Homecredit Michal Kozub. „Výsledky potvrzují náš odhad o nerovnoměrném cyklickém vývoji stavební produkce. V říjnu poklesla především v pozemním stavitelství. Ale i v inženýrském zmírnila svůj předchozí dvouciferný nárůst. Předpokládáme i nadále, že zbytek roku bude ve znamení ukončení možnosti čerpat evropské peníze. Větší obavu mám ale z průběhu příštího roku, pokles veřejné zakázky je alarmující,“ dodal prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš.

Počet bytů, které se v říjnu začaly stavět, se meziročně zvýšil o 17,6 % na 2270. Dokončeno jich bylo 1 794, tedy o 16,9 % méně než loni v říjnu.