9. 8. 2021

Zájem Čechů o nemovitosti v zahraničí stoupá

Zájem Čechů o nemovitosti v zahraničí od začátku roku vzrostl o více než polovinu. Největší zájem je, podobně jako u českých nemovitostí, o rodinné domy. Ty z celkového počtu zaujímají necelé tři pětiny. U bytů je to více než třetina, zbytek připadá na komerční nemovitosti a pozemky.

„Boom zájmu pozorujeme zejména o rodinné domy určené k rekreaci v zahraničí. O pozemky v zahraničí příliš velký zájem není. V tuzemském vyhledávání tvoří pozemky více než desetinu dotazů. Češi se stavění v zahraničí spíše obávají. Důvodem mohou být jiné stavební zákony i náročnější doprava s ohledem na dohled nad vznikající stavbou,“ doplnila manažerka týmu inzertních služeb Sreality.cz Hana Kořínková.

Podle lokality je nejčastěji zájem o rodinné domy v Chorvatsku, kde se poptávka meziročně zdvojnásobila. „Češi oceňují dobrou dojezdovou vzdálenost do Chorvatska i fakt, že místní jsou na Čechy zvyklí a cenové hladiny obou zemí si jsou podobné,“ podotkla Kořínková. Jako příklad v nabídce serveru uvedla vilu v městečku Povlja na ostrově Brač s užitnou plochou 136 metrů za 7,1 milionu korun.

Deset zahraničních zemí, ve kterých Češi nejčastěji hledají domy na prodej:

ČTK