9. 7. 2019

Třetina nových bytů se kupuje jako investice

Podíl prodaných nových bytů, které si lidé kupují jako investici, nikoliv pro vlastní bydlení, zůstává asi třetinový. V poslední době se tento podíl nemění. Jde především o menší byty 2+KK nebo 1+KK. Zatímco před lety mezi investory převažovali cizinci, dnes jsou to spíše Češi. Koupené byty dále pronajímají, nenechávají je prázdné. Vyplývá to z odpovědí developerů, které ČTK oslovila.

Podle mluvčího Trigemy Radka Poláka si investoři někdy pořizují více bytů najednou. „Nejčastěji se na trhu pronajímají dvoupokojové byty. V našich projektech jsou to nejvíce jednopokojové. Problém s pronajímáním bývá mnohdy naopak u velkometrážních bytů,“ doplnil R. Polák. Novým trendem podle něj je, že developer nabízí vytypovaným velkým investorům dopředu samostatně více bytů nebo i celý bytový dům najednou.

„Podíl investičních bytů je poměrně stabilní, ale změnila se struktura kupujících. Zatímco před třemi lety převažovali mezi investory cizinci, dnes jsou to převážně Češi. Dá se bez přehánění říci, že v posledních letech objevili kouzlo investování do nemovitostí,“ sdělila mluvčí Central Group Marcela Fialková.

Podle generálního ředitele Ekospolu Evžena Korce se stává pouze výjimečně, že by investor byt dále nepronajímal a nechal ho prázdný. „Tento spor dokonce nedávno rozhádal vedení pražského magistrátu. Udělali jsme si průzkum mezi 400 klienty, kterým jsme v poslední době předali nový byt. V podstatě každý, kdo ho kupuje jako investici, tvrdí, že ho bude pronajímat. To se týká i rodičů, kteří pořizují byt vlastním dětem,“ doplnil Korec.

Průměrná nabídková cena volných nových bytů v Praze na konci letošního dubna meziročně vzrostla o 7,7 % na 107 100 Kč za metr čtvereční. Počet volných dostupných bytů v nabídce developerů na konci dubna meziročně vzrostl o 19,6 % na 5 775, jak vyplývá z údajů poradenské společnosti Deloitte. Podle údajů developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group vzrostly ceny nových bytů od poloviny roku 2015 zhruba o 90 %.

ČTK