8. 9. 2015

Veřejní investoři v červenci vypsali stavební zakázky za 10,5 mld

Veřejní investoři letos v červenci poprvé od loňského prosince vypsali zakázky na stavební práce za více než deset miliard korun. Ve Věstníku veřejných zakázek bylo zveřejněno 197 soutěží za 10,5 miliardy korun. Vyplývá to z analýzy společnosti CEEC Research. Za celý rok ale hodnota stavebních zakázek klesla o více než čtvrtinu, podobně se snížil jejich počet.

Za prvních sedm měsíců roku bylo vypsáno 1609 výběrových řízení za celkem 63,4 miliardy korun. Z těchto výběrových řízení bylo pět procent objemu v hodnotě 3,4 miliardy zrušeno. Státní investoři zatím vybrali dodavatele na pětinu soutěží v předpokládané hodnotě 12,6 miliardy korun. Nabídky firem však byly v průměru o 13 procent nižší, proto si rozdělí 10,9 miliardy ko­run.

Stejně jako vypsané zakázky měly klesající tendenci zadané zakázky. V prvních sedmi měsících bylo ukončeno 3172 výběrových řízení za celkem 68 miliard korun. To je meziročně o 2,6 procenta méně co se týká počtu a o 5,4 procenta méně podle objemu.

„Výběrová řízení jsou zdlouhavá – často až neúměrně k hodnotě zakázek, které soutěžíme. V poslední době se navíc ještě zpřísnila kontrola podkladů dodaných investorům. To by bylo v pořádku, pokud by se jednalo o kontroly technických návrhů nebo rozsahů prací. Převážně se ale hledí na administrativní správnost. S trochou nadsázky se potýkáme s kontrolou správného umístění razítek na listu stránky,“ podotkl technický ředitel společnosti Schindler CZ Vladimír Steiner.