7. 8. 2019

„Zahájených“ bytů je nejvíce od roku 2008

Stavební firmy v Česku zahájily v prvním pololetí letošního roku stavbu 5 991 bytů v bytových domech. Jde o nejvyšší číslo v daném období od roku 2008, kdy byla od začátku ledna do konce června zahájena stavba 7 365 bytů. Meziroční nárůst je téměř třípětinový – 59,4 %. Největší podíl zahájených staveb bytových domů (33,2 %, tj. 1 990 bytových jednotek) připadal na Prahu, následovaly Jihomoravský a Olomoucký kraj.

Podle výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové je bytů na trhu stále málo: „S ohledem na letitý deficit a při současném ekonomickém boomu by se na pražském trhu bez problémů prodalo kolem 10 000 nových bytů ročně. A k tomu má Praha skutečně velmi daleko.“ Podle generálního ředitele další developerské společnosti Ekospol Evžena Korce táhnou v současnosti bytovou výstavbu v ČR hlavně regiony: „V hlavním městě se o rozvoji bytového fondu mluvit nedá. V červnu se v Praze začalo v bytových domech stavět jen 206 bytů. To je hluboce pod poptávkou i zdravým růstem města.“ Ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová upozornila, že počet zahájených bytů roste pomaleji než počet dokončených bytů. „I to napovídá, že se stavebnictví připravuje na útlum. Dál totiž platí, že ceny nemovitostí jsou tak vysoko, že při nové regulaci hypoték běžní lidé na nové byty ve větších městech už nedosáhnou,“ dodala.

Počet nově rozestavěných rodinných domů v Česku do konce června meziročně vzrostl o 2,3 % na 9 787, přičemž nejvíce jich připadalo na Středočeský kraj.

Spolu s dalšími kategoriemi, jako jsou nástavby, vestavby a penziony, začali jednotlivci a stavební firmy v tomto roce do konce května stavět 19 102 bytů, nejvíce za poslední desetiletí. V porovnání s rekordním rokem 2008 je ale jejich počet zhruba o 13 % nižší.

ČTK