1. 4. 2020

Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Poptávka po rezidenčních nemovitostech se některým realitním kancelářím kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížila až o desítky procent. O desítky procent rovněž kleslo nájemné v centru Prahy. Počet bytů k pronájmu stoupl místy až o polovinu. Vyplývá to z vyjádření zástupců většiny realitních kanceláří, které oslovila ČTK.

„Po zavedení nouzového stavu se zájem o nemovitosti snížil na 35 % standardu. Po vynětí služeb realitních kanceláří z omezení se ale stav postupně blíží normálu. Nyní jsme asi na 70 %, uvedl ředitel developmentu společnosti Bidli Roman Weiser. Generální ředitel ERA Reality Jiří Rájek uvedl, že objem prodejů firmy proti normálu klesl k deseti až 15 %. Podle jednatelky Fincentrum Reality Andrey Daňhelové se doba prodeje nemovitosti proti průměru prodlouží až o 30 %. Naopak podle majitele M&M Reality Petra Morcinka realitní obchody neklesly.

„Realitní trh se nezastavil, ovšem záležet bude na tom, zda nejtvrdší opatření budou trvat ještě dva až tři týdny, nebo dva až tři měsíce. Pokud se do konce dubna ukončí nejtvrdší opatření a život se postupně, za cenu menších restrikcí začne vracet k normálu, cen nemovitostí se to nedotkne téměř vůbec,“ doplnil mluvčí firmy Re/Max Tomáš Hejda.

Nájemné v centru Prahy kvůli opatřením proti šíření koronaviru kleslo řádově o desítky procent. Je to způsobeno především zastavením krátkodobých pronájmů typu Airbnb. „V posledních týdnech se na nás obrací rostoucí počet majitelů nemovitostí, které dosud sloužily k Airbnb, abychom je nyní dlouhodobě pronajali. Týká se to především historického jádra a širšího centra metropole,“ uvedl oblastní manažer pro Prahu společnosti M&M Reality Jan Martina. Klienti podle něj počítali s výnosem 45 000 Kč, nyní však museli zhruba o 30 % slevit.

Podle ředitele společnosti Bezrealitky Hendrika Meyera vzrostl v březnu počet nabízených bytů na pronájem v hlavním městě meziročně o více než polovinu. „V naprosté většině případů jde o byty, které doposud sloužily ke krátkodobým pronájmům pro turisty. Nyní se je majitelé snaží udat pro běžné bydlení,“ podotkl H. Meyer. Odhady počtu bytů na krátkodobé pronájmy v Praze se u jednotlivých realitních kanceláří liší, pohybují se od 7000 do 10 000 jednotek.

ČTK