7. 4. 2020

Zákaz výpovědi nájmu by mohl ochromit bytový trh

Nemožnost dát nájemníkovi výpověď, pokud kvůli koronavirové krizi neplatí nájem, by mohla ochromit bytový trh. Navíc chybí metodika, jak určit, jestli se nájemník dostal do problémů právě kvůli koronaviru. Vyplývá to z vyjádření zástupců většiny realitních kanceláří v anketě, kterou realizovala ČTK. Vládní návrh je podle některých na jednu stranu sice obhajitelný, je ovšem nedomyšlený. Vlastníkům a nájemníkům doporučují vzájemnou domluvu.

Minulý týden schválila vláda návrh zákona, podle kterého nesmí nájemník dostat výpověď z bytu, pokud není kvůli epidemii koronaviru schopen platit nájemné. Dluh z nájemného bude moci splatit do konce května 2021. Sněmovna by se měla zákonem zabývat ve středu ve zkráceném jednání v rámci vyhlášeného stavu legislativní nouze.

„Současná situace není jednoduchá pro nikoho a predikce budoucího stavu je nejistá. Je skutečně důležité, aby v každém z nás zůstala lidskost, a i z tohoto důvodu vnímáme připravované opatření jako funkční a správné. Na druhou stranu jako každé opatření má i své nevýhody a bude hodně záležet na konkrétním provedení, aby nebylo zneužitelné,“ uvedl Jan Martina ze společnosti M&M Reality. Podle jednatelky Fincentrum Reality Andrey Daňhelové je návrh poměrně nedomyšlený a spousta nájemníků ho bude zneužívat. Podle finanční ředitelky RE/MAX Renáty Fialové je vládní návrh pro nájemníky dobrou zprávou. Je ovšem otázkou, kdo ochrání majitele nemovitostí a zda v některých případech nemohou nájemníci situace zneužívat. „Většina majitelů, kteří pronajímají svůj byt, na něm stále splácí hypotéku, která je placena právě z nájemného. Nyní přijdou o příjem a jedinou jejich možností je žádat banku o odklad splátek,“ podotkla R. Fialová.

Podle velkých pronajímatelů bytů by za této situace měl vypomoci stát a lidem, kteří nemohou platit nájem, poskytnout příspěvek na bydlení. Vládní návrh na odložení splátek nájmu podle nich povede ke zneužívání. V otevřeném dopise vládě šest společností – Residomo, CPI Byty, Luka Living, Zeitgeist Asset Management, Finep Key Consulting Estate a Czech Home Capital – tvrdí, že dostatečnou ochranu nájemníkům poskytuje občanský zákoník.

ČTK