1. 4. 2016

Zemřela slavná architektka Zaha Hadid

Ve věku 65 let zemřela v miamské nemocnici, kde se léčila se zánětem průdušek, britská architektka iráckého původu Zaha Hadid. Její tvorba byla k vidění po celém světě, mezi její poslední projekty patřil například egyptský pavilon na EXPO v Šanghaji nebo plavecký stadion pro olympijské hry v Londýně.

Hadid se narodila v iráckém Bagdádu, na Americké univerzitě v Bejrútu vystudovala matematiku. Později se kvůli studiu architektury přestěhovala do Londýna. Jejím prvním realizovaným dílem byla v roce 1993 hasičská stanice firmy Vitra v německém Weilu nad Rýnem. V průběhu let se stala autorkou řady věhlasných staveb, např. Rosenthalova střediska pro současné umění, ústředí BMW v Lipsku, lanovky v Innsbrucku či výstavního areálu v Zaragoze. Úplně posledním dílem Z. Hadid je Messnerovo muzeum na vrcholu lyžařského střediska Kronplatz v Jižním Tyrolsku. Hadid obdržela jako vůbec první žena Pritzkerovu cenu za architekturu a řadu dalších ocenění.

V Česku byla známá i jako členka poroty, která v březnu 2007 vybrala nakonec neuskutečněný návrh architekta Jana Kaplického na novou budovu Národní knihovny v Praze na Letné, již legendární „chobotnici“.