23. 9. 2015

Žižkov žádá pokračování metra D přes Prahu 3

Žižkovská radnice bude žádat, aby pokračování plánované trasy metra D vedlo přes Prahu 3. Vyprojektovaná trasa metra D povede z Písnice na náměstí Míru. Už nyní se diskutuje o tom, že by v budoucnu mohla pokračovat přes Hlavní nádraží buď na náměstí Republiky, nebo na Žižkov a do Vysočan. Jako první se začne stavět část ze stanice Depo Písnice na Pankrác, poté přijde na řadu etapa z Pankráce na náměstí Míru. Další pokračování ve směru do centra, o kterém dnes diskutovali zastupitelé Prahy 3, je zatím ve fázi úvah. Pražský institut plánování a rozvoje (IPR) nedávno dostal od rady hlavního města za úkol jednotlivé možnosti do konce roku prověřit.

Podle starostky Vladislavy Hujové (TOP 09) má Žižkov velký potenciál rozvoje, obyvatel přibývá, městská část proto metro potřebuje. Zastánci varianty metra vedoucího na náměstí Republiky ale tvrdí, že metro D má smysl pouze při propojení s ostatními linkami metra a s železnicí. Stanice Hlavní nádraží by byla přestupní na linku metra C a stanice Náměstí Republiky na linku metra B.

Metro D spojí centrum s jižní částí města. Stavba první části by měla být hotova do roku 2022. Dopravní podnik (DPP) nyní řeší výkup pozemků. Pro cestující se nedávno otevřely nové stanice metra A do Motola.